Gezilerim Sırasında Görme Fırsatını Bulduğum, UNESCO Dünya Mirası Listesine Girmiş Yerler

Dünya Miras Listesi Nedir?

Bir Dünya Mirası Alanı; Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından yönetilen uluslararası bir sözleşme ile yasal korumaya sahip, kültürel, tarihi, bilimsel veya başka bir öneme sahip bir yapı veya alandır. Bir yerin, Dünya Mirası Alanı olarak seçilebilmesi için coğrafi, tarihi, kültürel veya fiziksel özel bir önemi olması gerekir. Seçilen yapı veya alanlar, izlenmeyen, kontrolsüz veya sınırsız insan erişimi veya yerel idarelerin ihmal tehdidine maruz kalmayarak gelecek nesillere taşınması için koruma altına alınır. İnsanlığın ortak kültürü ve mirası için olağanüstü kültürel veya doğal öneme sahip yerleri seçen, kataloglayan, isimleyen ve koruma altına alan Unesco’nun bu programı; yaygın olarak tanınan uluslararası anlaşmalardan ve dünyanın en popüler kültür programından biridir. Seçilen yerler, yandaki logo ile işaretleniyor.


Türkiye’de de bu konu üzerine odaklanmış bir dernek var. Dünya Mirası Gezginleri Derneği. Derneğin şu andaki başkanı, ilk okuldan sınıf arkadaşım olan sevgili Nevin Salman. 2010 yılında bir Sivil Toplum Örgütü olarak kurulan bu dernek, Türkiye’de bulunan Dünya Miraslarının ülke çapında kamuoyunca bilinmesini sağlamak ve korunmaları konusunda toplumun bilinçlendirilmesine hizmet etmenin yanı sıra, dünya miras listesine girebilecek yerlerin ortaya çıkarılarak Unesco Dünya Mirası Listesine alınması konusunda çaba harcıyor ve bu konudaki büyük bir boşluğu doldurmaya çalışıyor.

Bu anlamda sevgili Nevin Salman’ın şahsında, Dünya Mirası Gezginleri Derneği’ni destekliyor ve başarılarının devamını diliyorum

Şimdi, benim gezdiğim Dünya Miras Listesine girmiş yerlere göz atalım. Bunlarla ilgili detayları ve daha fazla fotoğrafı, ilgili ülke notlarında bulabilirsiniz.

Almanya

Luther ile olan bağlarından dolayı, Wittenberg ve Eisleben şehirleri, UNESCO Dünya Miras Listesinde bulunuyor. Bu nedenle bu iki şehir çoğunlukla, dünyanın her köşesinden gelen Protestan hacıları ve tarih meraklılarını ağırlıyor.

Wittenberg: şehri, Protestan mezhebinin lideri Martin Luther (1483-1546) ile çok yakından ilişkili. Yaklaşık 50.000 kişinin yaşadığı sakin bir Alman şehri. Şirin ve temiz, sessiz, sakin, büyük bir kasaba görünümünde.

Eisleben: , Martin Luther'in 1483’te doğduğu ve 1546’da öldüğü evler ile Aziz Peter ve Paul Kilisesi’nin bulunduğu, yaklaşık 25.000 kişinin yaşadığı, sakin ve küçük bir yerleşim yeri.

St. Mary Katolik Kilisesi:, Lutherstadt'in en eski binasıymış ve UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş. Martin Luther bu kilisede vaaz veriyormuş. Ayrıca bu kilise, çok eski, muhteşem bir orga ve değerli resimlere sahip.

St. Mary Protestan Reformu Kilisesi: Luther'in sık sık vaaz verdiği bir cemaat Kilisesi. 13. yüzyılda inşa edilmiş ama, 1928’de ve 1980-1983'te tamamen restore edilmiş. 1996'dan beri Eisleben ve Wittenberg'deki diğer Luther anıtlarıyla birlikte o da, Unesco’nun Dünya Mirası listesinde.

Arjantin

Perito Moreno Buzulu: Arjantin’in güney ucunda, Patagonya bölgesindeki küçük bir şehir olan El Calafate’a çok yakın bir bölgede bulunan Perito Moreno Buzulu‘nun olduğu ulusal park, UNESCO Dünya Mirası Listesinde. Los Glaciares Ulusal Parkı içindeki, Argentino Gölü kenarında yer alan Perito Moreno, Patagonya'daki en büyük buzullardan biri ve en ünlüsü. Bunun nedeni, yaklaşık 60 Km’lik buz kütlesinin sürekli hareket halinde olup, hava koşullarına bağlı olarak büyüyüp zaman zaman kırılması. Kopma ve kırılma olayları, doğal olarak, yazın (Güney Amerika’daki yaz, bizim kışımız) artıyor.

Avusturya

Viyana, Schönbrunn Sarayı: Viyana’daki Schönbrunn sarayı, UNESCO Dünya Mirası Listesinde. Çok geniş bir arazi üzerine kurulmuş, birçok kültürel yapıtlara ve şahane bahçelere sahip olan bu saray, Habsburg hanedanının yazlık sarayıymış.

Brezilya

Salvador, Pelourinho :Brezilya’nın Bahia eyaletinin baş şehri olan Salvador’un yukarı şehir denilen tarihi merkezi olan Pelourinho (Pelorinyo) bölgesi, 1985’ten beri UNESCO Dünya Mirası listesinde. Pelorinyo, Portekiz kolonyal mimarisinin ve tarihi eserlerinin birçok örneğine ev sahipliği yapan enteresan ve görülmeye değer bir bölge.

Çin

Xian, Toprak Askerler :Çin’in Xian (Şian) kentindeki Terra Cotta Warriors and Horses (Toprak askerler ve atlar) UNESCO Dünya Mirası Listesinde.

Terra Cotta, özellikle heykeller ve mimari amaçlar için kullanılan sırlı veya sırsız pişmiş kil demek. Yani Çin’deki bu müthiş sergideki bütün askerler, atlar ve diğer figürler tamamen kilden yapılıp pişirilmiş. İnce işçilikle yapımının güçlüğünün ötesinde, sadece bu bile, ileri bir teknoloji gerektirdiği için ilgi çekici.

1974’te Çinli bir çiftçinin kuyu kazarken tesadüfen bir toprak asker bulmasıyla keşfedilen ve bunun üzerine bölgede yapılan arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkarılan Toprak Askerler, bugün dünyanın en ilginç arkeolojik bulguları arasında yer alıyor. Turistlerin rahatça gezebilmeleri için, açılan çukurlar, kapalı spor salonu benzeri, tenteli çelik konstrüksiyon yapılar içerisine alınmış, dış atmosferik koşullardan da korunmuş. Bizim Şanlıurfa ilimize sadece 15 km uzaklıktaki Göbekli Tepe’de bulunan ve günümüzden tam 12.000 yıl önce inşa edilmiş, dünyanın en eski tapınağı da sanırım buradan esinlenerek, aynı şekilde koruma altına alınıp, turistik gezilere açılmış durumda. Kazılar sonucunda ortaya çıkarılan askerler, giysileri, atları, arabaları ve gerçek silahlarıyla, gerçek boyutlarında, en ince detaylarıyla işlenmiş. Gerçek boyutlarında yapılmış binlerce at ve insan var ve her biri diğerinden farklı. Aklın sınırlarını zorluyor. Bunca toprak heykeli, Kral Qin’in, öbür dünyada mezarının korunması için yaptırdığı düşünülüyor.

Sanki bir toz fırtınası gelmişte, içtima pozisyonunda duran ordunun üzerini aniden kaplamış gibi hepsi gömülmüş. Askerler, karmaşık durmuyorlar, tam bir ordu gibi sıra sıra dizilmişler.

Görüntü, Pompeo’da taş kesilen insanları hatırlatıyor ve insanı ürpertiyor. Şu anda sergilenen heykellerin çoğu toprak renginde olmakla birlikte, orijinal heykellerin asıllarına uygun olarak boyandığı biliniyor. Havayla temas eden heykellerin renk değiştirdiği görüldüğünden, rengi koruyacak kimyasal araştırmalar sonuçlanana kadar, özellikle toprak altında bırakılan askerler varmış. Bu nedenle, müze ve atölye kısmında, asıllarına uygun olarak yeniden boyanmış veya yapılmış askerleri görebilirsiniz. Askerlerin hepsi aynı biçimde değil ve silahları da farklı. Oturan veya ayakta duran okçu askerler, piyadeler, süvariler, at arabalarını süren askerler ve komutanları dahil, savaşa hazır, tam bir ordu şeklinde. Burası, Çin’e gidenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer. Çok etkileyici.

Endonezya

Banaue, Teraslı Pirinç Tarlaları : Filipin’in kuzeyindeki Cordirellas bölgesindeki Banaue şehrinin teraslı pirinç tarlaları, Unesco Dünya Mirası Listesinde. Bu teraslar, bizim Karadeniz bölgesindeki çay tarlalarını andırıyor ama çok daha büyük alanları kapsıyor.

Manila- Intramuros, San Agustín Kilisesi : Manila’da mutlaka görülmesi gereken yer, şehrin, en turistik yeri, Intramuros (sur içi) denilen, tarihi ve en eski sur içi bölümü. Burayı gezmeden Manila’yı gördüm deme şansınız yok.

Intramuros (Latince "duvarların içinde" demek), Manila’da, devasa taş duvar ve surlarla çevrili, oldukça büyük bir alan. Intramuros, 1571'de yapılmış ve o tarihten 1865'e kadar koloninin genel valisinin yaşadığı yer olmuş. Şehir aynı zamanda, İspanyolların dini ve eğitim merkezi olarak kabul görmüş, Asya'nın en eski üniversiteleri burada kurulmuş. Filipinler'in ayakta kalan en eski kilisesi olan San Agustín Kilisesi, Intramuros içinde ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde.

Fransa

Paris, Notre Dam Kilisesi : Notre Dame Kilisesi, Gotik mimarisi, şehrin göbeğindeki konumu, içindeki vitraylar, Victor Hugo’nun, filmi ve operası da yapılan Notre Dame de Paris isimli romanı ve roman kahramanlarından Notre Dame’ın Kamburu ile, Paris’in önemli turistik cazibe merkezlerinden biri.

15 Nisan 2019’da çatısında çıkan yangından dolayı büyük hasar gördü. Halen onarım ve restorasyon işlemi devam ediyor.

İletişim