SLOVAKYA GEZİ NOTLARI 22 Mart 2017

Avusturya gezimizi yaparken, hiç aklımızda olmamasına karşın, kuzenimin tavsiyesine uyup, 22 Mart’ta, trenle, günü birliğine Viyana’dan Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya gittik. Slovakya ufak bir Orta Avrupa ülkesi. Yaklaşık 49.000 kilometrekare. Nüfusu 5 milyonun üzerinde ve çoğunlukla etnik Slovaklardan oluşmakta. Başkenti ve en büyük şehri Bratislava. I. Dünya Savaşı ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun dağılmasından sonra, Çekoslovakya kuruldu. 1948'deki bir darbeden sonra Çekoslovakya, komünist bir yönetim altında totaliter, tek partili sosyalist bir devlet haline geldi ve Sovyet önderliğindeki Doğu Bloku'nun bir parçası oldu. Çekoslovakya Komünist Parti lideri Aleksandr Dupçek ülkeyi liberalleştirme gayreti içine girince, Ağustos 1968’de Varşova Paktı ülkeleri (Bulgaristan, Doğu Almanya, Macaristan ve Polonya ve Sovyetler Birliği) askerleri Prag’a girerek kanlı şekilde Dupçek taraftarlarının bir kısmını öldürdü, diğerlerini tutukladı ve Prag Baharı girişimini bastırdı. O dönemin lideri olan Dupçek, daha sonra Çekoslovakya’nın Türkiye büyükelçisi olarak 1969-1970’de Ankara’da görev yaptı. 1989'daki ‘’Kadife Devrim’’, Çekoslovakya'daki Komünist yönetimi barışçıl bir şekilde sona erdirdi.

Bunu takiben, 1 Ocak 1993'te Slovakya, Çekoslovakya’dan barışçıl bir şekilde ayrılarak, bağımsız bir devlet oldu. Diğer parçası is Çekya oldu. Küçük bir ülke olmasına karşın Slovakya, çok yüksek İnsani Gelişme Endeksi'ne sahip ve yüksek gelirli, gelişmiş bir ekonomi. Ülke, yüksek yaşam standardı, sivil özgürlükler, basın özgürlüğü, internet özgürlüğü, sosyal güvenlik sistemi ve demokrasisi ile olumlu bir performans sergiliyor. Avrupa Birliği ve Schengen Bölgesine üye. Ülkenin para birimi Euro. Bratislava oldukça küçük ve sakin bir şehir. Nüfusu yaklaşık 450.000.Hem Tuna Nehri hem de Morava Nehri'nin kıyısında yer alıyor.

Viyana’dan Bratislava’ya trenle gittik. Mesafe sadece 79 Km olduğundan, adeta banliyö treni gibi, sürekli trenler var. Kişi başı gidiş geliş ücreti 16 Euro. Trenler o kadar sık ki, aldığımız bilet saatsiz olarak 3 günlüğüne geçerliydi.

Şehrin meydanına geldiğimizde, turistler için ufak bir şehir turu yapabileceğiniz küçük, elektrikli mini otobüsü görünce ona binip, şehrin merkezindeki (eski şehir), daracık ve trafiğe kapalı sokaklarında bir gezinti yaptık. Zaten sokakların çoğu çok dar olduğundan, daha büyük bir aracın geçmesi pek de mümkün olmazdı.

Otobüsün yanları ve üstü camdı ama araç küçük olduğundan, fotoğraf çekmek pek kolay değildi. Yolculuk sırasında çektiğim bazı fotoğrafları aşağıya koydum. Eski şehirdeki yollar asfalt değil, Arnavut kaldırımı kaplamaydı.

Eskişehir’deki (Old Town) mini şehir turumuzu bitirdikten sonra, sokakları yürüyerek dolaşmaya başladık. Bir kiliseye (Saint Martina Katedrali) girdik ama çok özel bir kilise değildi. Her yerde karşılaşılan türden. Sokaklarda insan figürlü, bizim Eskişehir’imizdeki gibi ilgi çekici bazı heykeller de vardı. Aşağıda, sokakları dolaşırken çektiğimiz fotoğraflardan bazılarını görebilirsiniz.

Öğle yemeğimizi, geleneksel bir lokantada yedik. Et yemeklerinin oldukça ucuz ve çok lezzetli olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç olarak Bratislava, rahatlıkla bir günde dolaşılabilecek, küçük ve sakin bir şehir. Biz, akşam Viyana’ya dönmek zorunda olduğumuz için tam bir gün geçiremedik ama yine de şehri tanımaya yettiğini söyleyebilirim.

Slovakya Gezi Notlarının sonu!

İletişim